Profilo Arıza Çözümleri

Profilo Çamaşır Makinesi E18 Hatası

Profilo çamaşır makinesinde E18 hatası birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Bu nedenlerin ortak noktası ise su boşaltma sorunudur. Makine içinde bulunan suyu boşaltmak istediği fakat bunda başarılı olamadığı zamanlarda bu arıza kodu ekranda gözükmektedir. Sorunun nedenlerine bir göz atalım.

Profilo Çamaşır Makinesi E18 Hatası

 • 1) Filtre Tıkanıklığı;

Tamiri ve temizliği en kolay parça olan filtre kontrol etmek için ilk olarak bakılacak yerdir. Burada ki tıkanıklıklar su geçişini engellediği için sistem hata vermektedir. Filtreyi yerinden çıkartmadan önce yanında bulunan yedek tahliye hortumundan içeride kalan su boşaltılmalıdır zira filtre çıktığı zaman oradan akacaktır.

 • 2) Boşaltma Hortumunun Tıkanması;

Eğer filtreniz temiz ise bu kısımdan sonra dışarıya açılan tahliye borusu kontrol edilmelidir. Bazı küçük parçalar filtreden geçer fakat hortumun duvarlarına yapışarak bu kısmı tıkar. Genellikle Profilo çamaşır makinesinin içerisine giren suyun kireçli olmasından kaynaklanır. Bu kısımda problem gözükmüyorsa filtreden önceki boru kontrol edilmelidir. Daha zor ve meşakkatli bir iş olduğundan dolayı tamirini yapacağınızdan emin değilseniz teknik servis çağırarak yardım isteyiniz.

 • 3) Su Pompası;

Hortumda tıkanıklık yok ise en kötü durumla karşı karşıyasınız demektir. Dışarıda bulunan hortumlara rağmen ekranda ki E18 hatası devam ediyorsa sorun pompadan kaynaklanıyordur. Filtreyi çıkartıp içeride bulunan pompa çarklarını mekanik olarak döndürmeye çalışınız. Dönüyorsa elektronik arızalar için teknik servis çağırmanız gerekecektir.

3 Yorum

 • Reply
  Hatice

  Makinem bozuk ne yapa bilirim e 18 hata gosteriyor

 • Reply
  Sevda

  Merhabalar benim e18 hatası veriyor su pompasını kontrol ettim çok dönüyor hiçbir sorun yok ama hala ekranda e18 hatası veriyor

 • Reply
  Hatice

  Merhaba e 18 haatsi makinem bozuk

Görüşünüzü Paylaşın

Call Now ButtonSERVİSİ ARA